Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Szymbark.Wiktoria Dubowik - malarstwo i batik

Kultura
07 maja 2024
18:00 09 maja 2024 - 09 czerwca 2024
Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku, 38-311 Szymbark
Już od czwartku 9 maja w szymbarskim Kasztelu będzie można obejrzeć wystawę malarstwa i batiku ukraińskiej artystki Wiktorii Dubowik. Obrazy malowane na jedwabiu będą prezentowane w oficynie dworskiej do 9 czerwca.

Wiktoria Dubowik pochodzi z polskiej rodziny Wojnarowskich (matka z domu Błońska). Urodziła się we Lwowie, tam też ukończyła Lwowski Instytut Sztuk Pięknych. Od 1986 roku jest wykładowcą w Katedrze Tkactwa Artystycznego tejże uczelni.

Twórczość Artystki jest różnorodna. Zajmuje się tkactwem artystycznym, ale szczególną uwagę w jej twórczości zwraca nietypowe malarstwo wykonywane rzadko stosowaną techniką, jaką jest batik - obrazy malowane na delikatnym, jedwabnym podkładzie.
Świat Wiktorii Dubowik jest niezwykle bogaty, jej prace odznaczają się ogromną delikatnością, plastyką, artystyczną wyobraźnią i wrażliwością. Tematyka dzieł jest bardzo zróżnicowana; od pejzaży Lwowa - starych uliczek i podwórek, poprzez motywy kwiatowe, czerpane z natury, do motywów religijnych, po tematy inspirowane często historią, a zwłaszcza dziedzictwem kulturowym różnych narodów, którymi artystka jest zafascynowana.

Swoje prace artystka prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Jej obrazy znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych.

Wernisaż - czwartek 9 maja godz. 18:00

Więcej informacji na stronie muzeum

Galeria zdjęć