Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie

Stryszawa należy do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego w Polsce. Zabawki zaczęto tutaj wytwarzać w I połowie XIX w. Tradycja ta przechodziła z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu do dzisiejszego dnia na terenie gminy Stryszawa i w jej okolicach żyją twórcy ludowi, którzy wytwarzają zabawki.

zdjęcie poglądowe

Święto Zabawki Ludowej to jedyna w Polsce impreza folklorystyczna promująca unikatowe tradycje zabawkarskie Stryszawy i okolic. Wieloletnie działania sprawiły, że tradycja ta jest wciąż żywa i dzięki temu miejscowość ta jest ważnym punktem na mapie turystyki kulturowej Polski. Od 2024 r. znajduje się na liście rekomendowanych przez Województwo Małopolskie wydarzeń w ramach projektu Wizytówki Małopolski.

Wszystko zaczęło się w roku 1995, kiedy to otwarto Warsztaty Twórcze w Stryszawie, gdzie dzieci i młodzież pod okiem twórców ludowych uczyli się tworzyć drewniane zabawki.

Pierwsze święto zabawki lokalna społeczność i instytucje zorganizowały w roku 1997. Tradycja jego organizowania jest kultywowana do dnia dzisiejszego.

zdjęcie poglądowe

Warto wspomnieć, że od roku 2016 r. żywiecko-suskie zabawkarstwo wpisane jest na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i ma szansę wpisu na listę UNESCO.

Organizatorami Święta są gmina Stryszawa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie

27. Święto Zabawki Ludowej odbędzie się w dniach 31.05.2024 r. - 02.06.2024 r. Motywem przewodnim będą koniki (zwane "wyścigowcami", koniki na desce z kółkami, na kółkach i na biegunach), znane od pokoleń dawne formy drewnianych zabawek ludowych wytwarzanych w żywiecko-suskim ośrodku zabawkarskim.

Wśród atrakcji konkursy, których tematem będą koniki, wystawy, warsztaty zabawkarskie. Park Drewnianej Zabawki zostanie wzbogacony o nowe obiekty – konie. Jako że impreza ma wymiar folklorystyczny – to w drugim i trzecim dniu na scenie pojawią się zespoły regionalne i kapele, a podczas jarmarku twórczości ludowej zabawkarze będą pokazywać swoje wyroby oraz umiejętności ich tworzenia.

Na Święcie Zabawki Ludowej nie zabraknie również atrakcji dla dzieci oraz gwiazd polskiej estrady. W tym roku przed zgromadzoną publicznością wystąpi KASIA CEREKWICKA z zespołem oraz kabaret JURKI.